5- Allah’ın razı olduğu kullara melekler şefaat edecektir

Şefaat Haktır. 5. Delil: Necm suresi 26. Ayet

A- Şefaatin hak olduğuna dair göstereceğimiz 5. Kur’an delili, Necm suresinin 26. ayet-i kerimesidir.

Bu ayet-i kerimede şöyle buyrulur: أَستعيذ بالله ، ِ وَكَمْ مِنْ مَلَكٍ فِى السَّمَاوَات Göklerde nice melek vardır ki لاَ تُغْنِى شَفَاعَتُهُمْ شَيْئًا onların şefaatleri hiç bir fayda vermez. ُ إِلاَّ مِنْ بَعْدِ أَن يَأْذَنَ اللَّه ancak Allah izin verdikten sonra fayda verir. Peki, kim için izin verdikten sonra fayda verir لِمَن يَشَاءُ وَيَرْضَى dilediği ve razı olduğu kimse için.

Manaya bir daha dikkat kesilelim: Göklerde nice melek vardır ki, Allah’ın dileyip razı olduğuna izin vermeden önce onların şefaatleri hiç bir fayda vermez. (Necm/26) Şimdi, bu ayet-i kerime üzerinde biraz tahlil yapalım.

B- Tabiki seni dinliyorum.

A- Ayeti kerimenin başında وَكَمْ مِنْ مَلَكٍ فِى السَّمَاوَاتِ لاَ تُغْنِى شَفَاعَتُهُمْ شَيْئًا Göklerde nice melek vardır ki, onların şefaatleri hiç bir fayda vermez buyrulmuş.
Daha sonra ُ إِلاَّ مِنْ بَعْدِ أَن يَأْذَنَ اللَّه Allah’ın izin vermesinden sonrası müstesna denilerek, şefaatin fayda vermeyeceği hükmünden bir kısım insanlar istisna edilmiştir.

B- Peki, bu istisnaya giren kullar kimlerdir?

A- Ayetin devamı bunu beyan eder: لِمَن يَشَاءُ وَيَرْضَى Allah’ın dilediği ve razı olduğu kullar. B- Demek, Allah’ın dilediği ve razı olduğu kullar, meleklerin şefaatinin fayda vermeyeceği kullardan ayırt edilmiş ve bu hükmünden istisna edilmiştir.

A- O halde şimdi ayete bakarak soralım: Gökteki meleklerin şefaati kime fayda vermez?

B- Allah’ın izin vermediklerine ve razı olmadıklarına.

A- Peki, meleklerin şefaati kime fayda verecek?

B- Allah’ın izin verdiklerine ve razı olduklarına.

A- Gördüğün gibi, Ayetin açık beyanıyla melekler şefaat edeceklerdir.

B- Bu şefaat, Allah’ın dilediği ve razı olduğu kullara geçerli olacaktır.

A- Allah’ın dilemediği ve razı olmadığı kullara ise şefaat yoktur ve fayda vermeyecektir. Zaten Kuran’daki şefaatin olmadığını beyan eden bütün ayetler, Allah’ın razı olmadığı ve izin vermediği kullar için geçerlidir. Şimdi, şefaati inkar edenlere bazı sorular soralım.

A- Şimdi şefaati inkar edenlere soruyoruz: Ayet-i kerime, apaçık bir şekilde, Allah’ın dilediği ve razı olduğu kullara meleklerin şefaat edeceğini beyan ederken… sizler şefaati nasıl inkar ediyorsunuz? Necm suresinin 26. ayeti sizin mushafınızda yok mu?

B- Ya da bu ayet, bizim verdiğimiz manadan başka bir manaya mı geliyor?

A- Evet bu ayeti bir izah etsinler de görelim.

B- Bu ayetten şefaatin hak olduğu hükmünü nasıl çıkaramazlar?

A- Yoksa şöyle mi yapıyorlar: Ayetin başını okuyup: “Göklerde nice melek vardır ki, onların şefaatleri fayda vermez.” diyor, ve ayetin devamını okumuyor musunuz? Ayetin devamında Allah bu hükümden, dilediği ve razı olduğu kulları istisna etmiş, bunu görmüyor musunuz?

B- Ben de hayretler içerisindeyim. Bu kadar açık ayeti nasıl görmezden gelebilirler?

A- Elbette görüyorlar ve biliyorlar, lakin onların derdi başka. Dertleri, dini öğretmek değil, bu dinin esaslarını bozmak. Gayretleri bundandır. Biz de burada yemin ediyoruz ki, onların bu dini bozma gayretinin en az iki misli, biz de bu dini muhafaza etmeye gayret edecek ve bunlar gibi müfsidlerin şerrinden bu dini korumak için gece gündüz çalışacağız.
Sevgili kardeşim, şefaatin hak olduğuna dair 5. delilimizi bu hatimeyle sonlandıralım ve şimdi Kur’an’dan 6. delilimize geçelim.

(Visited 1314 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.