Bakıp göremediklerimiz!

Ülfet hastalığı

Eğer elma ağacından armut çıksaydı, hayretimizden ne yapacağımızı şaşırırdık. Hâlbuki elma ağacında binler elma vardır da, hiç hayretimizi celbetmez. Acaba elma sanat itibariyle armuttan daha mı mükemmeldir? Yoksa elmayı yapmak kolay da armudu yapmak zor mu?

Ya da elma ağacından elmanın çıkması alelade bir işte, armudun çıkması harikulade bir iş mi?

Hayır, bunun tek sebebi bizim ülfet hastalığına tutulmuş olmamızdır. Yani etrafımızda cereyan eden hadiselere sathi ve basit bir nazar ile bakmak onlarda gözüken harikulade fiilleri görememek.

Yine bir horozun yumurtladığını ve o yumurtadan bir civciv çıktığını duysaydık gülerek inkâr ederdik, “olur mu canım horoz hiç yumurtlar mı?” derdik. Acaba horozun yumurtlaması mümkün değil de tavuğun yumurtlaması mümkün mü? Niçin tavuğun yumurtlamasına da aynı hayreti gösteremiyoruz. Hâlbuki bir kalıptan çıkar gibi o yumurtayı, fabrikasından çıkarmak, yenildiği vakit son derece lezzetli bir taam, üstüne oturulduğu vakit ise ondan hayat sahibi bir civcivi çıkarmak gelişigüzel, alelade bir fiil midir?

Ya da el çabukluğuyla ceketinin kolundan bir çiçek çıkaran adamı hayretle alkışlayan bizler simsiyah topraktan rengarenk çiçeklerin ve meyvelerin çıkmasına neden hayret edemiyoruz.

Yine hiçbir insanın yüzü birbirine benzememektedir. Hiçbir yüzü birbirine benzetmemek için tüm yüzleri bilmek gereklidir. Hâlbuki bizler birbirine benzeyen ikizleri üçüzleri gördüğümüzde hayret ederiz. Şimdi soruyoruz. 2 yüzü birbirine benzetmek mi zor yoksa tüm yüzleri birbirine benzetmemek mi. Birincisine hayret ederken niçin diğerine hayret edemiyoruz.

Rabbimiz bizleri ülfet hastalığından kurtarsın ve şu kâinatta cereyan eden tüm hadiselere ibret nazarıyla bakmayı onlarda tecelli eden o harika fiilleri görmeyi o fiillerin faili olan Allah’ı isim ve sıfatlarıyla tespih etmeyi bizlere nasip etsin.

(Visited 931 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.