Taklidi İman Tahkiki İmana Nasıl Döner?
FREE DOWNLOAD (1)
Alternatif Linkler
Original Media Vimeo

Taklidi İman Tahkiki İmana Nasıl Döner?

Turn Off Light
More
Report

Report


Video Metni:

Taklidi imandan kurtulup tahkiki imana ulaşmanın iki yolu vardır. Bediüzzaman Said-i Nursi Hazretleri bu iki yolu şöyle izah eder:

Birincisi: Tarikat ve tasavvuf yoludur ki; nefsi terbiye ve ruhu terakki ettirerek, keşif ve şuhud ile hakikate yetişmektir. Bu makama halk arasında, kalp gözü açılmış tabiri kullanılır.

Bu makama ulaşanlar, iman hakikatlerini göz ile görür gibi müşahede ederler. Bu yol çok nurlu ve çok feyizlidir. Fakat azami itina ve çok gayret isteyen bir yoldur. Bu yola çokları talip olur; ancak keşif ve şuhud denilen bu makama çok azı, yani ehass-ı havas denilen seçilmiş insanlar ulaşır. Bunların imanı şuhudîdir. Bizler, bu yol ile tahkike ulaşmaya çalışan kardeşlerimize Allah’tan muvaffakiyet diliyoruz.

İkinci yol ise: Kur’anî bir tarzda, akıl ve kalbin birleşmesiyle, hakka-l yakin derecesinde bir ilme-l yakinin kuvvetiyle iman hakikatlerini tasdik etmektir. Yani, iman hakikatlerini âdeta göz ile görmek kuvvetinde sağlam deliller ile bilmektir. Bu yol Kur’an’ın yoludur. Sahabe ve asfiyanın caddesidir. Buna Velayet-i Kübra denilir. İşte bu ikinci yol; Risale-i Nur’un temeli, mayası, ruhu ve hakikatidir.

Evet, kim imanını göz ile görür derecesinde sağlam delillerin üzerine bina etmek ve bu sayede tahkiki imana ulaşmak isterse, Risale-i Nur külliyatını ciddi mütalaa ederek bu makama ulaşabilir. Bizler, Risale-i Nur külliyatını sizlere ısrarla tavsiye ediyor ve bu eser ile tahkiki imana ulaşmanızda Allah’tan muvaffakiyetler diliyoruz.

Beğendiysen Paylaş

Yorumunuzu bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir