Kur’an Cehennem hakkında ne diyor?

Ey nefsim, şimdi seni bazı Kur’an ayetleriyle baş başa bırakacağım. Bak, Kur’an Cehennem hakkında daha neler diyor. Dinle, neler söylüyor… Eğer hidayetten bir parça nasibin varsa bu ayet-i kerimelerden hisseni alır ve inşallah tövbe edersin:

 • Şüphesiz ki ayetlerimizi inkâr edenleri ateşe sokacağız. Derileri piştikçe azabı duysunlar diye, kendilerine başka deriler vereceğiz. Muhakkak ki Allah azizdir ve hakimdir. (Nisa 56)
 • Cehennemdekiler, cennettekilere: “Bize biraz su akıtın veya Allah’ın size verdiği rızıktan bize de verin.” diye seslenirler. Cennettekiler de: “Allah, bunların ikisini de kâfirlere haram kıldı.” derler. Onlar ki, dinlerini bir eğlence ve oyun yerine koydular ve dünya hayatı kendilerini aldattı. Onlar, bugüne kavuşacaklarını nasıl unuttular ve ayetlerimizi nasıl inkâr ettilerse, biz de bugün onları böyle unuturuz. (Araf 50-51)
 • Ardından da Cehennem vardır, orada kendisine irinli su içirilecektir. Onu yudum yudum içecek, fakat yutamayacaktır. Ölüm ona her taraftan geldiği halde ölmeyecektir. Arkasından da çetin bir azap gelecektir. (İbrahim 17)
 • Cehennem ateşi uzak bir mesafeden kendilerine görününce, onun hışımlanmasını ve uğultusunu işitirler. Elleri boyunlarına bağlı olarak onun dar bir yerine atıldıkları zaman da oracıkta yok olmayı isterler. Onlara şöyle denilir: Bu gün bir defa yok olmayı değil, nice yok olmaları isteyin! De ki: Bu mu daha hayırlı, yoksa takva sahiplerine vaad olunan ebedilik cenneti mi? (Furkan 12-15)
 • İnkâr edenlere gelince, onlara Cehennem ateşi vardır. Hüküm verilmez ki ölsünler, kendilerinden azap da hafifletilmez. İşte biz, her nankörü böyle cezalandırırız. Onlar, orada şöyle feryat ederler: “Ey Rabbimiz! Bizleri çıkar, yaptıklarımızdan başka salih bir amel yapalım.” Onlara şöyle denir: “Size düşünecek olanın düşüneceği kadar bir ömür vermedik mi? Hem size uyarıcı da gelmişti. O halde tadın azabı. Zalimleri kurtaracak bir yardımcı da yoktur.” (Fatır 36-37)
 • O gün Allah’ın düşmanları cehennem ateşine sürülmek üzere hep bir araya toplanırlar. Nihayet oraya vardıkları zaman kulakları, gözleri ve derileri yaptıkları şeyler hakkında onların aleyhinde şahitlik ederler. Onlar derilerine: “Niçin aleyhimize şahitlik ettiniz?” derler. Derileri de: “Bizi her şeyi konuşturan Allah konuşturdu, sizi ilk defa yaratan da O’dur ve siz yine O’na döndürülüyorsunuz.” derler. Siz kulaklarınızın, gözlerinizin ve derilerinizin aleyhinizde şahitlik edeceğinden korkarak kötülükten sakınmıyordunuz. Yaptıklarınızdan birçoğunu Allah’ın bilmeyeceğini zannediyordunuz. İşte Rabbiniz hakkında beslediğiniz bu zannınız sizi helak etti de zarara uğrayanlardan oldunuz. Şimdi eğer dayanabilirlerse onların yeri ateştir. Yok, eğer hoşnutluğa dönmek isterlerse, artık onlar hoşnut edileceklerden de değildir. (Fussilet 19-24)
 • Rablerini inkâr edenler için Cehennem azabı vardır. O, gidilecek ne kötü bir yerdir! Oraya atıldıklarında, onun kaynarken çıkardığı uğultuyu işitirler. Az daha öfkeden çatlayacak. Her ne zaman oraya bir topluluk atılsa, onun bekçileri onlara: “Size korkutucu bir peygamber gelmemiş miydi?” diye sorarlar. Onlar der ki: “Evet, bize uyarıcı geldi; ama biz yalanladık. Onlara: “Allah hiçbir şey indirmedi, siz ancak büyük bir sapıklık içindesiniz.” dedik. Ve onlar der ki: “Eğer biz dinleseydik yahut düşünüp anlasaydık şu çılgın ateşin halkı arasında bulunmazdık!” (Mülk 6-10)

Cehennem hakkında nakledebileceğimiz daha o kadar çok ayet-i kerime var ki, bu ayet-i kerimeleri toplasak özel bir kitap olur. Biz sadece denizden bir bardak su aldık.

Ey nefsim, işte bazı Kur’an ayetlerini dinledin. Cehennemi işittin. Şimdi aklın başına geldi mi? Yoksa hâlâ Rabbine karşı isyanda ısrar mı ediyorsun? Eğer hâlâ yolunu seçememişsen, biraz da Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in hadis-i şeriflerine kulak ver. Bak, o zat-ı nurani ne diyor, nasıl bir azapla korkutuyor:

(Visited 2374 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Yorumlar (2)

 1. Allah razı olsun paylaşımınız için..
  Bu video ile cehennem azabı korkusu ile ibadet yapmamıza vesile olur. Allah’a olan ibadetlerimiz ümit ve korku ile sevgi ile olması daha güzel değil midir? Ümit ve sevgi temalı paylaşımlarınızı bekliyoruz..
  Hayırlı günler..

  1. Sevgili kardeşim;

   Rahmetin verdiği nimetle şımaran, günahın asileştirdiği ve nefislerin esiri olan bu asrın insanına rahmetten ziyade azabı hatırlatmak lazımdır. Rahmetin anlatıldığı kadar azabın ve cehenneminde anlatılması gerektir. Bu zamanda günaha cesaret biraz da cehennemi bilmemekten ve Allahın azabından çok rahmetine güvenmekten ileri geliyor. Halbuki Rabbimiz, şeytan sizi Allahın affı ile aldatmasın buyurduğu gibi günahta ısrar eden bir çok kavmide cehennem ile korkutuyor.

   Ayrıca azab korkusu ile ibadet etmek kötü bir şey değildir. Rahmete güvenip ibadet etmeyeceğine azab korkusuyla ibadet etmek daha güzeldir. Korku bir sevk edicidir. Tıpkı annesinden korkan çocuğun gidecek yeri olmadığından yine onun şefkatli sinesine sığınması gibi. Eğer bu eserin tamamını izlerseniz sadece korkutulmadığını korku hissi tahrik edilerek rahmetin kapısına bir yol açıldığını görürsünüz.

   Hem aziz kardeşim azab ile korkutan bizler değiliz Allah ve resuludür. Bizler sadece onun ayetlerini anlatmakla mükellefiz. Tabi sadece azabı değil. Korku ve ümit arasındaki dengeyi koruyacak bir yol izlemeli. Ümitsizliğe düşenlere rahmet yolunu, günahta, isyanda ileri gidenlere de azabı ve cehennemi göstermeliyiz. Sitemizde rahmetin işlendiği videolar mevcut olduğu gibi cennetinde işleneceği videolar hazırlanacaktır.

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.