5- Kanlı nehirde bekleyenler
FREE DOWNLOAD (1)
Alternatif Linkler
Original Media Vimeo

5- Kanlı nehirde bekleyenler

Turn Off Light
More
Report

Report


Video Metni:

Buhari’de zikredilen bir hadis-i şerifte, Semure ibnu Cundeb (r.a.) şöyle demiştir: Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Ben, bu gece rüyamda iki kişi gördüm. Onlar bana geldiler, ardından onlar beni düz bir yere çıkardılar. Birlikte yürüdük, nihayet kandan bir nehir üzerine geldik. O nehir içinde ayakta dikilmiş bir adam vardı. Nehrin kıyısında da bir adam vardı. Önünde bir takım taşlar vardı. Nehirdeki adam yüzerek sahile doğru gelip çıkmak isteyince, sahildeki adam onun çenesine bir taş atıyor, nehirdekini eski yerine döndürüyordu. Çıkmak için sahile doğru gelmeye her teşebbüs ettikçe, sahildeki hemen onun çenesine bir taş fırlatıyor, o da eski yerine dönüyordu. Ben o iki meleğe: “Bu nedir?” dedim. Meleklerden biri: “O nehirde gördüğün kimse faiz yiyendir.” dedi. Şu unutulmamadır ki, Peygamberimizin rüyaları rüyay-ı sadıkadır ve rüyasında O’na gösterilen her şey gerçektir ve vahiydir. Yoksa Efendimiz (s.a.v.) gerçek olmayan bir rüyayı –hâşâ- sohbet ve laf olsun diye anlatmaz.

Şimdi hadis-i şerifi tahlil edelim: Kandan bir nehir var ve bu kandan nehrin içinde ayakta dikilmiş, tek derdi bu nehirden çıkmak ve kurtulmak isteyen kişi var. Her ne zaman kurtulmak için sahile yanaşsa, sahildeki kişi onun çenesine taş atıyor, nehirdeki kişi de eski yerine dönüyor. Ve bu hadise nehirdeki kişinin sahile her çıkmak istemesinde tekrarlanıyor. Peki, kanlı nehirde kalmaya mecbur tutulan kişinin suçu ne?… Faiz yemek!

Ey faiz yiyen insan, şimdi sana soruyorum: Bu azaba dayanabilir misin? Ehl-i cennet, Cennet ırmaklarında yüzerken; kanlı bir nehirde kalmaya sabredebilir misin? Elbette sabredemezsin. Madem sabredemezsin, o halde seni bu duruma düşürecek günahı ne diye işliyorsun? Yoksa ölümün gelmeyeceğini ve hesap divanının kurulmayacağını mı zannediyorsun. Ya da Peygamberimizin sözlerinden mi şüphe ediyorsun. Eğer şüphe içindeysen bil ki, O zat kendisine vahyedilenden başkasını söylemez. O ne derse doğrudur ve hakikattir. Gel, faiz günahından şimdi tövbe et ve bu çirkin günahtan vazgeç. İnşallah Allah seni affeder de, kanlı nehre mukabil Cennet havuzlarında yüzersin.

Beğendiysen Paylaş

Yorumunuzu bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorumlar