6- Faizin tozuna bulaşanlar

Nesei’de zikredilen bir hadis-i şerifte, Ebu Hüreyre hazretleri (r.a.) şöyle demiştir: Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: Bir zaman gelir ki insanlar faiz yerler. Her kim faizi yemese bile ona da tozu bulaşır.

Efendimizin haber verdiği, insanların faiz yediği, yemeyenlere ise tozunun bulaştığı asır herhalde bu asırdır. Bu asrın insanları faize kredi adını takarak kolayca faiz vermekte ve almaktadır. Bu büyük günah, namaz kılan insanların bir kısmını dahi kuşatmış, takva sahibi olarak yaşamaya çalışanları bir kısmını bile içine almıştır. Birçok kişi işini büyütmek gayesiyle bankalara başvurmakta ve kredi adı altında faiz almakta ve faiz vermektedir.

Faiz yemeyenlere gelince, onlara da faizin tozu bulaşmaktadır. Yani ya yediği ekmeği üreten fırın faizle bu ekmeği üretiyor; ya giydiği elbiseyi üreten firma faizle bu elbiseyi dikiyor; ya aldığı evi yapan müteahhit faizle bu evi yapıyor; bazen de evi yapan kişi, faiz alan birisine evini satıyor. Bunlar gibi onlarca muamele faiz yiyenlerle ve ürününü faizli parayla üretenlerle yapılıyor. Kişi faize bizzat bulaşmasa da faizin tozunu yutmak zorunda kalıyor.

(Visited 2566 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Yorumlar (1)

  1. Ellinize Sağlık.Allah razı olsun.Çok harika bir site ve çalışmalar yapmışsınız. Birde Sorum olacak; Faizin tozu bulaşanlar faiz yemiş gibi mi muamele görecek yoksa onların bir günahı yok mu. Eğer günah kazanacaksa bizim Müslüman olduğumuz (Kendi Nefsime diyorum) Ne kadar Vaki? Hakiketen irkildim,sarsıldım bu Sözle. Gecenlerde birisinden duymuştum.Karadenizin bir şehrinde bir Alleme varmış. Kendi bahçesi haricinde bir şey yemiyormuş. Bizimde böyle mi yapmamız lazım?

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.