Şeytanın zehirli oku

Gözümüze toz veya herhangi bir şey gireceği zaman, bize zarar verir korkusuyla gözlerimizi kapatırız. Bu kapama işlemini yapmak için Allah insana göz kapakları vermiştir. Peki göz kapaklarının vazifesi sadece bu mudur? Göz kapağının tek vazifesi bu değildir. Çok önemli bir vazifesi daha vardır. Gözümüz aynı zamanda ruhumuzun şu aleme açılan bir penceresidir. Ruh bu alemi o pencerelerden seyretmektedir.  O pencereden ruha zarar verebilecek haram görüntüler girebilir..

O halde Allah bize gözkapağını sadece gözlerimizi korumak için değil, ruhumuzu, kalbimizi korumak için de vermiş ve Mü’minlere de söyle gözlerini sakınsınlar” ayetiyle bizleri uyarmıştır.

Resulullah efendimiz  (s.a.v.) ise Harama bakmak İblis’in atılmış oklarından bir oktur. buyurmuştur. Acaba bizler gözümüze gelen maddi bir zarardan ani bir refleks gösterip korunurken aynı refleksi göz penceresinden kalbe haram bir görüntü gireceği zamanda gösterebiliyor muyuz? Yoksa  Şu zamanda açık saçıklık belasıyla iblisin zehirli okları yağmur misali  gözlerimize yağarken göz penceresinden giren bu zehirli oklara hedef mi oluyoruz?

Unutmamak gerekir ki gözümüze giren maddi bir şeyden sakınmazsak belki gözümüz kör olur ama diğer gözümüzle görebiliriz. Ama göz penceresinden giren bir haram görüntü ile kalbimizin kör olacağını ve başka kalbimizin olmadığını unutmamalıyız.

Ey Rabbimiz sen bizleri gözlerini haramdan sakınan iffetli müminlerden eyle.

(Visited 5330 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Yorumlar (1)

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.