Dünyanın ısı dengesi

Güneş gibi yıldızlarda ısı 15 milyon dereceyi bulurken, karanlık uzay denizinde -270°C gibi akıl almaz bir seviyeye iner. Bu olağanüstü farklılık içinde, canlıların yaşayabileceği aralık ,  sadece 125 binde birlik bir dilimdir. İşte dünyamızın ortalama ısısı bu 125 binde birlik bir dilim içerisindedir.

Dünya mevcut ısısını koruyamayıp kısa bir sure için bile içinde bulunduğu sıcaklık diliminden çıksaydı, dünyamızdaki hayat son bulurdu. Eğer gezegenimize en yakın yıldız olan Güneş’e Venüs kadar yakın ya da Jüpiter kadar uzak olsaydık, yeryüzü üzerinde hayat olmayacaktı. Güneş’ten dünyaya ulaşabilen ısı oranı %10 kadar azalacak olsa, yeryüzü kalın bir kar ve buz tabakası altında kalacak eğer biraz artacak olsa, bu sefer de, yanıp kavrulacaktı. Tüm bu değerlerdeki çok ufak bir değişiklik bile dünyadaki hayatin yok olmasına sebep olacaktır.

Acaba dünya ile güneş arasında bu mesafe bir tesadüfün eseri midir?

Dünyanın milyonlarca ısı derecesi arasında tamda canlıların yaşayacağı ısı derecesinde olması rastgele bir tesadüfün sonucu mudur?

Evet dünya ile güneş arasındaki mesafeden tutun, canlıların yaşayacağı ısı derecesine kadar  her şeyde gözüken  ve son derece hassas olan bu denge sonsuz kudret, ilim,  irade ve merhamet sahibi olan Allah’tan başka hangi sebep ile izah edilebilir?

(Visited 2088 times, 2 visits today)

İlgili Videolar

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.