Güneş sistemindeki denge

Âlemdeki hassas denge ve düzeni en açık biçimde gözlemlediğimiz alanlardan biri de Güneş Sistemi’dir. Güneş Sistemindeki büyüklü küçüklü gezegenlerin eşsiz düzenleri akılları hayrete düşürecek niteliktedir. Şimdi Güneş Sisteminde bir yolculuk yapalım.

Güneşten yola çıkıyoruz ve 58 milyon kilometre sonra karşımıza çıkan ilk gezegen Merkür. Yolumuza devam ediyoruz… Ve bu gördüğünüz gezegen ise Venüs, güneşe tam 108 milyon kilometre uzaklıkta. Ve sıradaki gezegen, güneşe 150 milyon kilometre uzaklığı olan Dünya… Yolculuğumuza devam ediyoruz… Güneşe uzaklığı 228 milyon kilometre olan Kızıl gezegen Mars… Şu uçsuz bucaksız uzayda yolculuğumuza devam ediyoruz… Karşımıza çıkan gezegen Jüpiter. Güneşe uzaklığı tam 778 milyon kilometre. Yolumuza devam ediyoruz. İşte o muhteşem halkaları ile Satürn gezegeni. Güneşe uzaklığı 1 milyar 430 milyon kilometre. Ve sıradaki gezegen Uranüs. Güneşe uzaklığı 2 milyar 870 milyon kilometre.  Ve sıradaki gezegen Neptün güneşe tam 4 milyar 500 milyon kilometre uzaklıkta. Güneş Sisteminde cüce gezegenler olarak adlandırılan Ceres, Plüton, Haumea, Makemake ve Eris gibi diğer gezegenler de mevcut.

Bu kadar geniş bir alanda akılları baştan alan muhteşem bir denge ve düzen hüküm sürmektedir. Güneş Sistemindeki tüm gezegenleri dış uzaya savrulmaktan koruyan etki, Güneş’in “çekim gücü” ile gezegenin “merkez-kaç kuvveti” arasındaki dengedir. Güneş sahip olduğu büyük çekim gücü nedeniyle tüm gezegenleri kendisine çeker, onlar da dönmelerinin verdiği merkez-kaç kuvveti sayesinde bu çekimden kurtulurlar. Fakat burada öyle muhteşem bir denge vardır ki Güneş sistemindeki tüm gezegenler bu denge ile yörüngelerinde akar giderler. Eğer gezegenlerin dönüş hızları biraz daha yavaş olsaydı, o zaman bu gezegenler hızla Güneş’e doğru çekilirler ve sonunda Güneş tarafından büyük bir patlamayla yutulurlardı. Eğer gezegenler daha hızlı dönseler, bu sefer de Güneş’in gücü onları tutmaya yetmeyecek ve gezegenler dış uzaya savrulacaklardı. Oysa çok hassas olan mükemmel bir denge kurulmuş ve sistem bu denge ile devam etmektedir. Bu söz konusu dengenin her gezegen için ayrı ayrı kurulmuş olduğuna da dikkat etmek gerekir. Çünkü gezegenlerin Güneş’e olan uzaklıkları çok farklıdır. Dahası, kütleleri çok farklıdır. Bu nedenle, hepsi için ayrı dönüş hızlarının belirlenmesi lazımdır ki, Güneş’e yapışmaktan ya da Güneş’ten uzaklaşıp uzaya savrulmaktan kurtulsunlar. Şimdi şu sorulara cevap arayalım:

Güneş Sistemindeki gezegenleri dış uzaya savrulmaktan koruyan, Güneş’in “çekim gücü” ile gezegenin “merkez-kaç kuvveti” arasındaki dengedir demiştik. Her denge, o denge ve düzeni koyanın varlığına işaret ederken dengeyi kabul edip o dengeyi kuranı kabul etmemek mümkün müdür?

Milyarlarca km uzaklıktaki gezegenlerin dönüş hızlarını ne hızlı, nede yavaş yapmayıp tam olması gereken noktada güneşin çekim kuvvetine göre ayarlayıp o gezegenleri sistemin bir parçası kılmak muhteşem bir fiildir. Peki, bu fiilin sahibi kimdir?  

Bu mükemmel fiili görmek ama failini görmemek ya da fail olarak hayatsız ilimsiz şuursuz ve iradesiz mahlûkları göstermek hiç mümkün müdür? Aklımızın sınırlarının ihata edemediği bu kadar büyük bir alanda her bir gezegene kütlesine göre ayrı dönüş hızı belirleyerek o gezegenleri Güneş’e yapışmaktan ya da uzaya savrulmaktan kurtaran kudret merhamet ve ilim sahibi kimdir? Allah’tan başka hangi kudret bu fiile sahip olabilir?

Hem Güneş ve bağlı oldukları gezegenleri tarif ederken güneş sistemi diye bahseden kimse nasıl olurda sistem; bir denge ve düzenin adıyken bu sistemin tesadüfün eseri olduğunu iddia edebilir. Güneş sistemindeki muhteşem denge ve düzen perde arkasında iş gören kudreti sonsuz, ilmi nihayetsiz olan Allah’ın varlığını ve birliğini güneş gibi göstermektedir.

Kuran birçok ayetiyle bu hakikati haber vermiş ve insanlara bu mucizevi yaratılış üzerinde düşünmelerini emretmiştir:Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin emrinize verdi; yıldızlar da O’nun emriyle emre hazır kılınmıştır. Şüphesiz bunda, aklını kullanabilen bir topluluk için ayetler vardır.” (Nahl suresi: 12. Ayet)

(Visited 5427 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Yorumlar (1)

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.