Hz. Musa’nın (a.s) Tevratta gördüğü topluluk
FREE DOWNLOAD (1)
Alternatif Linkler
Original Media Vimeo

Hz. Musa’nın (a.s) Tevratta gördüğü topluluk

Turn Off Light
More
Report

Report


Video Metni:

8- Eski Ahit, İşaya, Bab 42: “Musa dedi: Rabbim, ben Tevrat’ta öyle bir topluluk görüyorum ki, onlar insanlar için çıkarılmış en hayırlı bir ümmettir. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar ve Allaha iman ederler. Onları benim ümmetim kıl.” Allah şöyle dedi: “O Muhammedin ümmetidir”…

Muhammed ismi, semavi kitaplarda: Müşeffeh, Münhamennâ ve Himyâtâ gibi Süryani isimler suretinde “Muhammed” manasındaki İbrani isimleriyle gelmiştir. Yoksa açık “Muhammed” ismi az vardı. Bu azı da Yahudiler tahrif etmişlerdir. Ayrıca burada, Hz. Musanın Tevrat’ta gördüğü topluluğu vasfederken kullandığı cümlelerde çok ilginçtir.

Hz. Musa o topluluğu anlatırken; “Onlar insanlar için çıkarılmış en hayırlı bir ümmettir. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar ve Allaha iman ederler.” buyurmuştur. Bu ifadelerin aynısı Kur’an da, Ali İmran suresi 110. ayette şöyle geçer:

“Siz insanlar için çıkartılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten nehyeder ve Allaha iman edersiniz.”

Görüldüğü gibi, Tevrat’taki Hz. Musa’nın ifadeleriyle, Kur’andaki ayet arasında tam bir uyum vardır. Bu uyum ispat eder ki, Hz. Musa’nın gördüğü ümmet, ümmet-i Muhammed’dir.

Beğendiysen Paylaş

Yorumunuzu bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir