1. Örtünmem gerekiyor, ama kariyerim ne olacak?
Videoyu İndir (1)
Alternatif Linkler
Original Media Vimeo

1. Örtünmem gerekiyor, ama kariyerim ne olacak?

"Işığı kapat"
Daha fazla
Rapor et

Rapor et


Video Metni:

Beğendiysen Paylaş

  1. Örtünmem Gerekiyor, Ama Geleceğimi Düşünmek Zorundayım

İnsan hep hayaller ile geleceğe bakar ona ulaşmak ister ama ne yazık ki sadece bugün o gelecek için hayaller kuran 350 bin insan o geleceğe ulaşamadan ölüm onlara kavuştu. Yarın yine 350 bin insan vefat edecek. Eğer ki imkân olsa o ölenlerle konuşabilseydik ölümü bekleyen hastalar müstesna çoğu tıpkı bizim gibi bizim ne hayallerimiz vardı gelecek için ne planlarımız vardı, ölüm bize çok erken geldi diyecektir. Demek o geleceğe ulaşmak için elimizde bir senet yok. Ölüm her an gelebilir. Bu gün belki dünyadaki son ahiret âlemindeki hayatın ilk günü olabilir. Peki, biz hakiki gelecek ve istikbal olan kabirde, mahşerde de kendimizi böyle mi savunacağız? Yarabbi ben dünyada kariyer yapacaktım onun için mi açıldım diyeceğiz? Dünyevi kariyerini düşündüğün kadar uhrevi kariyerini niçin düşünmedin denilirse ne yapacağız?

Bak o gün kendilerini böyle savunanlara Rabbimiz ne diyor bir dinle;

“Onlar, orada şöyle feryat ederler: “Ey Rabbimiz! Bizleri (cehennemden) çıkar, yapageldiklerimizden başka salih bir amel yapalım.” (Onlara): “Size düşünecek olanın düşüneceği kadar bir ömür vermedik mi? Hem size uyarıcı da gelmişti. O halde azabı tadın. Çünkü zalimleri kurtaracak yoktur.” (denir).”

Eğer ölüm sana ulaşmadan sen o arzu ettiğin istikbale ulaştığını düşünsek. Gelecekte ele geçireceğin makam, mevki, kariyer her ne ise bil ki tüm bu dünyevi gelecekler kendisine ulaştığın anda mazi olacak kısa bir istikbaldir. Hakiki gelecek ise kendisine ulaştığında mazi olmayan daimi olan bir gelecektir.

Açık saçık giyinerek istediğin geleceğe ne zaman ulaşacaksın velev ki ulaştın diyelim istediğin makama kariyere ulaştığında örtüneceğin ne malum. O kariyere ulaştığında daha yükseğine ulaşmayı istemeyecek misin? Ona ulaştığında bir üstüne ulaşmak isteyeceksin ve sen onlara ulaşamadan bir gün ölüm sana ulaşacak. Kısacık dünyevi bir kariyer için uhrevi kariyerini harap etmeye değer mi? Hem seni Allah’ın emrine yerine getirmekten alıkoyan, açık olma günahına sevk eden bir kariyerin sana gerçekten fayda vereceğini mi düşünüyorsun?

Evet, gelecekten endişe etme hissi çok kuvvetli bir duygudur. Acaba sonsuz hikmet sahibi olan rabbin böyle kuvvetli bir duyguyu rızık cihetinde garanti altında olduğun şu kısa olan dünyevi gelecek için mi vermiştir? Allah hâkimdir abes iş yapmaz. Böyle kuvvetli bir duyguyu şu kısa ve geçici olan rızık cihetinde garanti altında dünyevi istikbal için değil uzun ve daimi ve hakiki istikbal olan ve gafiller hakkında garanti altına alınmamış bir istikbal için vermiştir. Evet, geleceğini düşünmek zorundasın ve onun için artık tesettüre girip örtünmelisin. Ta ki şu kısacık dünyevi hayatında kariyer yaparken ahiret kariyerini mahvetmeyesin!


Beğendiysen Paylaş

Yorumunuzu bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir