3-Kapanmak istiyorum ama ailem izin vermiyor!
FREE DOWNLOAD (1)
Alternatif Linkler
Original Media Vimeo

3-Kapanmak istiyorum ama ailem izin vermiyor!

Turn Off Light
More
Report

Report


Video Metni:

İnsan dini yaşamak istediğinde ne acıdır ki bazen de en yakınındakilerin ve ailesinin baskısı ile karşılaşabiliyor. İmtihanın sırrı bazen de böyle tecelli ediyor. Kapanmak istiyorum ama ailem başımı açmamı istiyor ne yapmalıyım diyen kardeşim bu konuda Rabbimiz şöyle buyuruyor. “Biz, insana, ana-babasına iyilik etmesini emrettik. Şayet onlar seni, hakkında hiçbir bilgin olmayan şeyi bana ortak koşman için zorlarlarsa, bu takdirde onlara itaat etme. Dönüşünüz ancak bana olacaktır ve ben yapmakta olduklarınızı size haber vereceğim.”

Evet, ana-babaların istek ve arzularını yerine getirmek, onlara karşı çıkmamak Allah’ın emridir. Fakat günahta Anne babaya itaat edilmez. Ana-baba çocuğundan Allah’a karşı gelmesini, O’nu inkâr etmesini, farz kıldığı bir şeyi yapmamasını, haram kıldığı şeyleri yapmasını emrederse; onların bu istekleri yerine getirilmez. Çünkü Allah’a isyan olan hususta, ana-baba da olsa, insanlara itaat edilmez. Âlemlerin Rabbi “örtün” derken, hayır açılacaksın demek anne baba dâhil kimsenin haddi değildir. Ve bu konuda onlara itaat etmek ve onlara uymak insanı günahkâr eder.

Evet, Allah’ın emrine uyarak kapanmak isteyen kardeşim. Bil ki anne babanın senin üzerinde böyle bir hakkı olmadığı gibi bu hususta sen onlara uymak zorunda değilsin. Bugün seni bu günahtan koruması lazımken günaha sevk eden ailen o gün seni kurtaramayacak ve senden kaçacaktır. Rabbimiz kuranda şöyle buyurmaktadır.

“Kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacağı gün kulakları sağır edercesine şiddetli ses geldiği vakit, işte o gün onlardan herkesin kendini meşgul edecek bir işi vardır.” (Abese, 80/33)

Sana düşen imanıma muhalif hareket edemem diyerek. Hakkın hatırını hiçbir hatıra feda etmemek ve hemen Rabbimizin tesettür emrine uymak ve onlarında ıslahı için dua etmektir.

Beğendiysen Paylaş

Yorumunuzu bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir