5- Genç yaşta da kapanmak olmaz ki yaşlanınca inşaallah!
FREE DOWNLOAD (1)
Alternatif Linkler
Original Media Vimeo

5- Genç yaşta da kapanmak olmaz ki yaşlanınca inşaallah!

Turn Off Light
More
Report

Report


Video Metni:

Gençlik; içinde sağlığın, sıhhatin enerjinin olduğu büyük bir nimettir. Zannetme ki kapanınca bu nimetten mahrum kalacaksın. Bilakis o gençlik nimetini iffet ile istikamet ile geçirmenin, Rabbine teslim olmanın tarif edilmez lezzetini yüreğinde hissedeceksin. Bu öyle bir lezzettir ki gençliğin gayri meşru gelip geçici hiçbir zevki ile kıyas edilemez. Gençlik bir uyku gibidir. Hem hızlı hem gafletle geçip gider.

Genç yaşta da kapanmak olmaz ki sözünü bize söyleten şey his ve heveslerimizdir. Gençlik damarı akıldan ziyâde hisleri ve hevesleri dinler. His ve heves ise kördür, âkıbeti görmez. Bir dirhem hazır lezzeti, ileride bir tadacağı bir batman lezzete tercih eder;

Genç yaşta da kapanmak olmaz ki… Yaşlanınca İnşallah! Derken acaba şu dünyada kaç sene yaşayacağını düşünüyorsun? Yaşlılığa kadar ömür süreceğinin bir garantisi var mı? Ya sen yaşlılığa kavuşamadan ölüm sana kavuşursa ne olacak? Her gün 350 bin insan şu dünyaya veda ederken hasta olup ölümü bekleyenler müstesna onlarda senin gibi senelerce yaşayacağını zannediyordu. Hayalleri, arzuları, emelleri vardı. Ama bak onlar hayallerine kavuşamadan ölüm onlara kavuştu.

Hem zannetme ki sadece ihtiyarlar ölür! Görmüyor musun babalar dururken evlatlara, dedeler dururken torunlara mezar kazılıyor. İnsan ölümü kendi üzerine konduramasa da ölüm bir gün onun üzerine konacak ama iş işten geçmiş olacak. Nefsinin seni bu şekilde kandırmasına izin verme. Gel Allah için nefsinin arzularına karşı koy. Kulluğun tarif edilmez zevkini yüreğinde hisset ve gençliğini nefsine değil Allaha sat. Ta ki ebedi bir gençlik kazanasın.

Evet, kadında güzelliğini gösterme arzusu ile beraber çirkinliği kusuru gizleme arzusu vardır. Gençliğinde güzelliğini gösterip yaşlanıp çirkinleşmeye, cildin buruşup kırışmaya başladığında mı örtüneceksin. Elbette bu da güzeldir ama en güzeli gençken yapmak değil midir? Hem velev ki ihtiyarlığa ulaştın diyelim. Bugün yapamadığını ihtiyarlayınca nasıl yapacaksın. Şimdi kesemediğin nefis ağacını o arzular bir ağaç gibi kök salıp kuvvet bulmuşken ve sen güçten kuvvetten düşmüşken mi yapacağını düşünüyorsun.

Nefsinin ve şeytanın seni bu bahanelerle oyaladığını görüyorsun. Onların bu bahaneleriyle kendini ne zamana kadar avutacaksın? Hem bu senin gözünde büyüttüğün kadar ağır bir şey midir? Rabbinin kimseye kaldıramayacağı bir yükü yüklemeyeceğini biliyorsun. O halde ebedi dünyada kalacak gibi nazlanma ve Rabbinin sözlerini işit ve itaat et.

Beğendiysen Paylaş

Yorumunuzu bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum