4- Fazla açık olmadığım için günah olduğunu zannetmiyorum

Günahlar ve haramlar bizim zannımıza göre değil. Rabbimizin koyduğu ve Peygamber efendimiz S.a.v. in belirttiği ölçülere ve çizdiği sınırlara göredir. Elbette açık saçıklıkta dereceler olabilir. Bu sınırı aştıktan sonra az aşan veya çok aşan derecesine göre ahirette bir azap çekecektir. Ama asıl önemli olan sınırın aşılmamasıdır.

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir.” (Ahzab, 33/59).

“Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini yakalarının üstüne koysunlar. (Nûr, 24/31).

Kadınların yüzleri ile ellerinden başka bütün bedenleri avrettir. Eğer bir fitne korkusu varsa el ve yüz de haramdır. Gel nefsinin arzu/  bırak ve fazla açık olmadığım için günah olduğunu zannetmiyorum diyerek kendini avutmaktan vazgeç. Nefsinin günahta kendinden daha açık olanlara bakıp bak onlar gibi açık değilim diye kendini teselli etmeye çalıştığını gör. Sana düşen hayırda takvada daha ilerde olanlara bakıp onların haline bürünmektir yoksa senden daha günahkâr olanlara bakıp kendini masum görmek değil. Hem madem çok açık olmadan da yapabiliyorsan bunu bir adım ileriye götürüp Allah’ın da rızası olacak şekilde neden giyinmiyorsun? Gel Rabbinin emrine, onun hükmüne boyun eğ!  Eğ ki hem dünya da hem ahirette bu günahın mesuliyetinden kurtulasın!

(Visited 127 times, 4 visits today)

İlgili Videolar

Post A Comment For The Creator: feyyaztv

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir