Yumurta Mucizesi

Biraz kum, çimento ve su görseniz bununla beton yapılacağını anlarsınız. Aynı malzemelerden biraz daha az veya fazlası olsa, onlarla da biraz daha az veya fazla beton yapılacağını anlarız. Bu malzemelerden betondan farklı bir şeyin, örneğin bir ahşap masanın yapılacağını düşünmeyiz.

Şimdi ekranda malzemeleri neredeyse birebir aynı olan 3 farklı boyutta yumurta görmektesiniz.

Kabukları aynı renkte ve aynı şekilde. İçindeki sarısı ve akı dediğimiz şeffaf akışkan maddeleri ise neredeyse birebir aynı.

Yukarıdaki beton örneğinden hareketle, bu yumurtalar ile ilgili aynı mantığı yürüttüğümüz zaman şu sonuçlara varabiliriz:

● Bu yumurtaların, içleri ve dışları aynı olup, sadece boyutları farklı olduğuna göre; mantıken bunların içinden, aynı maddenin farklı büyüklüklerdeki hallerinin çıkması beklenir.
● Bu malzemelerden oluşacak şeyin, yine maddelerin cinsinden olması gerekir. Yani beton malzemesinden ahşap masa yapılamadığı gibi, cansız, hissiz ve sade yumurta sarısı ve akından da yine cansız, hissiz ve aynı zamanda da renksiz bir maddenin yapılabilmesi lazım.

Evet, bizler daha önceden çok yumurta örneği gördüğümüz için yumurtanın dışı aynı olsa da bu cansız maddelerin içinden çıkan canlının, hayat dolu ve eşsiz yaratılışlı bambaşka bir varlık olacağını tahmin edebiliyoruz.

Şimdi yumurtaların içindeki canlıları sırasıyla tanıtalım:

Bu yumurtaların küçüğü göklerde tatlı tatlı süzülen, şirin mi şirin bir güvercine ait. Ortanca yumurta ise, insanların hamarat arkadaşı olan bir tavuğa ait… Son olarak büyük olan yumurta ise güzeller güzeli bir tavus kuşuna ait…

Yani aslında maddeleri bir olduğu halde, hakikatte birbiriyle yaratılış itibariyle hiç alakası olmayan; hayatları, duyguları ve şekilleri ile bambaşka canlılar…

Tavus kuşu, yumurtasından çıkıp yeryüzünde dolaşmaya başladıktan sonra, kalkıp da yumurtasına bakarak, “bu tavus kuşunu bu yumurta yaptı” dersek ne kadar komik bir cümle olur, tahmin edersiniz. Evet, şeklen basit ve hayatsız yumurtaların içinden, bu kadar harika yaratılışlı canlıların çıkmasını tabi ki sadece yumurtanın içindeki basit maddelerle izah edemeyiz… Çünkü o yumurtanın içinde, ne bu canlıların hayatını ve mükemmel vücutlarını görmemiz mümkün, ne de duyguları gibi manevi vücutlarını…

Dolayısıyla, bu cansız yumurtalar ve yumurta gibi olan tohumlar, çekirdekler ve nutfeler sadece birer sebeptir. İçinden çıkan, birbirinden harika canlılar ise Rabbimizin birer kudret mucizesidir…

“Şüphesiz Allah, taneyi ve çekirdeği yarıp filizlendirendir. Ölüden diriyi çıkarır. Diriden de ölüyü çıkarandır. İşte budur Allah! Artık nasıl oluyor da haktan uzaklaştırılıyorsunuz?” (En’am Suresi, 95)

(Visited 2500 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.