Kovan Temizliğindeki Muhteşem Detay

Bir kovanda sayıları 10.000 ile 80.000 arasında değişen arı yaşar. Bir arada yaşayan arı sayısının fazlalığına rağmen aralarındaki kusursuz iş bölümü ve disiplin sayesinde, kovandaki işlerde hiçbir aksama olmaz ve kovan içinde hiçbir kargaşa da yaşanmaz.
Kovan içindeki iş bölümlerinden birisi de kovanın temizliğidir. Temizlikçi dişi bal arıları kozalardan ayrılan arıların geride bıraktıkları parçaları, kovan içinde ölmüş arıları ve daha bunlara benzer pek çok yabancı maddeyi sürükleyerek kovanın dışına çıkarıp atarlar.
Peki, kovandan çıkaramayacakları kadar büyük parçalarla karşılaştıkları zaman ne yapacaklar? Evet, bazen kovandan dışarı atılamayacak kadar büyük parçalar olabilir, bu durumlarda bu parçalar bakteri üretip kovandaki arıların sağlığını tehdit edebilir.
Bizim için büyük bir problem gibi gözüken bu durum, arılar için aslında bir problem bile değildir. Arılar yaratılıştan gelen yetenekleri ile kovandan çıkaramayacakları bu büyük parçaları “propolis” isimli kimyasal bir maddeyle sararlar. Propolis’in en büyük özelliği bakteri barındırmamasıdır.
Peki, arılar propolis denen maddeyi nereden buluyorlar?
Önce bazı ağaçların yapışkan tomurcuklarından alt çeneleri yardımıyla reçine denen maddeleri kemirirler, sonra reçineye ağız salgılarını da ekleyerek propolisi üretilmesini sağlarlar. Daha sonra ürettikleri bu propolisi arka ayaklarındaki özel keselere yerleştirerek kovana taşırlar. İşte kovana getirdikleri bu propolis ile dışarıya çıkaramadıkları büyük cisimleri sarmalayıp onu bakteri barındırmayan zararsız bir madde haline getirirler. Yani bu maddeleri bir nevi mumyalama işlemine tabi tutmuş oluyorlar.

Gelin şimdi bu fiille alakalı şu soruları düşünüp, birlikte cevap aramaya çalışalım:
Bulunduğumuz ortamı temiz tutmak, bazen akıl sahibi biz insanların bile tam olarak başaramadığı birşeyken bu küçük böcekler bu işi, tam bir ciddiyet ve disiplinle nasıl yapıyorlar?

Kovanda onlarca iş alanı varken, aralarında iş bölümünü nasıl yapıyorlar? Herkes kendi vazifesini nerden biliyor? Hangi arının hangi vazifeye kabiliyetli olduğu kim biliyor ki görevlendirmesini yapıyor? Oysa insanlar basit ekip çalışmalarında bile çoğu zaman kendilerine verilen görevlere razı olmayıp problem çıkarırken bu akıl nimetinden mahrum böcekcikler mükemmel ekip çalışmasını ve koordinasyonu nasıl sağlamaktadırlar?
Bu profesyonel temizleme ve mumyalama işini kimden öğrenmişler?
Arılar kovanda kalan atık maddelerin bakteri üreteceğini nerden biliyorlar?
Kovandan çıkamayacak kadar büyük parçaları bakteri barındırmayan propolis denen madde ile izale etmeyi nerden öğrenmişler?
Bu propolis maddesini üretmek için gerekli olan kimya bilgisine nasıl sahip oldular?
Çoğumuz bu bilgileri belki bu video vesilesi ile öğrenmişken, sizce bunlar bir böceğin bilebileceği bilgiler midir?

Elbette değildir. Bu akıl ve şuur gerektiren olağanüstü davranışların sahibi arı olamaz. “Rabbin bal arısına vahyetti” ayetinin beyanıyla Onlar kendilerini yaratan Allah’ın ilhamıyla hareket eden muhteşem canlılardır.

(Visited 1544 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.