Petekler neden altıgendir?

Arıların peteklerini neden altıgenlerden yaptığını merak ettiniz mi? Neden beşgen, dörtgen, sekizgen, üçgen veya daire olarak değil de altıgen olarak inşa ederler?
Evet, arılar eğer altıgenin dışında bir şekilde yapsalardı, aralarda kullanılamayan bölgeler ortaya çıkacak, böylece hem daha az bal depolayabilecek hem de araları doldurmak için boş yere balmumu harcamak zorunda olacaklardı
Aslında dairelerde, dörtgenlerde, üçgenlerde de bal depolanabilirdi. Ama bu şekiller arasında çevresi en kısa olan şekil altıgendir. Diğerleriyle aynı hacme sahip olmasına rağmen altıgen hücreler yapmak için kullandıkları balmumu üçgen veya dörtgen için kullanılandan daha azdır. Daire olduğu zaman da arada boşluklar kalmaktadır. Yani, en fazla bal, en az malzeme ile altıgen petekte depolanabilir.
Ancak bir mühendisin ince hesaplar sonunda ulaşabileceği bu bilgilere bu küçük arılar nasıl ulaşmıştır?
Görülüyor ki arılar, hem büyük bir teorisyendir, hem de müthiş bir pratisyendir. Teoride hesaplanması çok zor olanı hesaplamış, pratikte ise bizim el ve gözlerimizle tayin edemeyeceğimiz hassaslıktaki ölçüleri tutturmuştur. Altı hafta yaşayabilen arılar tüm bu hesapları ve uygulamaları nasıl gerçekleştirmektedir? Altı haftada en zeki canlı olan insan “1.2.3” diyerek, üçe kadar saymayı bile beceremezken arının tüm bu yaptıklarının kendisinin yaptığını söylemek mümkün müdür?
Arıların bu yaptıklarını “içgüdü” diye niteleyip, tüm bu harikalıkları tesadüfen oluşmuş gibi göstermek ne kadar acıdır. İçgüdü kelimesi, sadece bir isimlendirmeden ibaret olup aslında hiçbir açıklama ortaya koymayan bir terimdir. Bu içgüdülerin nasıl ortaya çıktığı sorusunun mantıklı bir cevabı ise evrimciler tarafından hala verilememiştir. Kur’an ise arıya vahyedildiğini söyleyerek, arının tüm bu yaptıklarının, Allah’ın programlaması ve düzenlemesiyle olduğunu söylemektedir.
Sebeplerin son derece aciz, cahil, kıymetsiz olup, neticenin gayet sanatlı ve kıymetli olması, sebebi tesir sahibi olmaktan meneder. Yani bu küçük arılar hallerinin lisanıyla bu neticeleri yaratamayacaklarını ilan ederler. Ve bütün bu harikulade işleri perde arkasındaki hikmetli bir sanatkâra teslim ederler.
Bu minik böceklerin küçüklük ve acizlikleri ile birlikte güçlerinin çok üstünde işler yapmaları ispat eder ki, perde arkasında bu işleri yapan sonsuz ilim ve kudret sahibi olan Allah Azimüşşandır.

(Visited 2133 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.