Arılar hesap uzmanı mıdır?

Arıların inşa ettikleri petekler o kadar düzgün ve kusursuzdur ki, küçücük hayvanların böylesine mükemmel bir yapı ortaya koymaları insanı hayrete düşürmektedir. Tüm petekler çok düzgün altıgenlerden meydana gelir. Peki, sizce arılar altıgen bir petek inşa ederken neleri göz önünde bulundurmaları gerektir.

Petek hücrelerinde balın dışarı akmasını engelleyen 13 derecelik bir eğim vardır. Petek hücrelerinin iç açılarının her biri ise 120 derece olarak oluşturulmaktadır. Eğer yer ile olan açının doğru ayarlanıp, iç açı doğru ayarlanamasaydı o zaman da petekte bozukluklar meydana gelirdi. İç açılar doğru, yer ile olan eğim doğru hesaplanmamış olsaydı, o zaman da peteğin içine depolanan tüm ballar yere dökülürdü.

Peki, arılar petek hücrelerinin bu 13 derecelik eğimini ve 120 derecelik iç açılarını gönye ve cetvel kullanmadan nasıl hesaplamışlardır? Bir mühendisin bile hesaplamakta zorlanacağı bu hassas değerlere nasıl ulaşmışlardır? Ellerinde bir plan yokken, petek inşaatını yukarıdan görüp, onları yönlendiren bir şantiye şefleri olmadan en kabiliyetli ustaları bile gölgede bırakacak şekilde kusursuz bu petek inşaatını nasıl yapmışlardır?

Küçük bir böceğin bir mühendis gibi hesap uzmanı olması sonrasında maharetli bir usta gibi çalışarak böyle kusursuz petekler inşa etmesini “Rabbin bal arısına vahyetti”  ayetiyle izah etmeyenler ne ile izah edeceklerdir?

Arı bir sebeptir yaptığı olağanüstü işler ise neticedir. Sebebin basitliği ve neticenin mükemmelliği sebebi fail olma makamından kovar. İşte bu küçük böceğin yaptığı harikulade işler perde arkasında Onu terbiye edip vazifelerini öğreten Rabbini en inatçı akıllara bile kabul ettirecek mahiyettedir.

(Visited 1842 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.