Denizlerin altındaki temizlikçiler

Sizce bu küçük balıklar bu büyük balığın ağzında ne yapıyor? Sizce hayatları tehlikede olabilir mi? Büyük balık bir çırpıda ağzındaki tüm ufak balıkları yiyebilir mi? Ya da yemek istese ufak balıklar oradan kurtulabilirler mi? Ama sanılanın aksine büyük balık, durumdan memnun gözüküyor gibi. Hatta bu ufak balıkların işlerini rahat yapmaları için ağzını kapatmadan dakikalarca bekleyebiliyor. Peki, bu alışılmadık görüntünün manası ve hikmeti sizce nedir?

Büyük balıkların ağız, deri ve solungaçlarında zamanla parazit ve mantarlar oluşur. Eğer bu parazit ve mantarlar düzenli olarak temizlenmezse, balığın yaşamını tehlikeye sokacak boyutlara ulaşır. Evet, büyük balığın temizlenmesi bir ihtiyaçtır. Fakat büyük balığın bunu kendisinin yapabilmesi mümkün değildir. Bu durumda büyük balığın imdadına küçük balıklar ve karidesler yetişir. Temizlenme ihtiyacı olan büyük balıklar adeta bir temizlik merkezi gibi olan küçük balıkların yaşadıkları yere gelerek temizlenmeyi beklerler. Hatta Karides, üzerindeki renkli çizgilerini bir deniz feneri gibi hareket ettirerek, temizlenmeye ihtiyacı olan balığın kendisini bulmasına yardımcı olur.

Evet, ilk bakışta anlam veremediğimiz bu ortaklık her iki tarafa da karşılıklı fayda sağlamaktadır. Bu şekilde büyük balık kendisine rahatsızlık veren parazitlerinden kurtulmuş olurken, küçük balık ve karidesler de o parazitlerle beslenmiş olur. Bu yardımlaşma fiilinde, sebepleri ve tesadüfü fail olarak gösterip Allah’ı kabul etmeyenlere soruyoruz:

Karidesler ve küçük balıklar niçin büyük balığı temizlemektedirler? Bu onların sorunu olmadığı gibi büyük balıklara her zaman yem oldukları halde ve aynı rızkı daha kolay ve tehlikesiz bir biçimde elde edebilecekken niçin kendilerini böyle riskli bir işe sokmuşlardır? Karides, renkli çizgilerini bir deniz feneri gibi hareket ettirerek büyük balığın yerini bulmasına yardım etmektedir demiştik. Bu büyük balığın yerini bulmasına yardım edecek cihazları, karides nasıl elde etmiştir? Hangi sebep veya tesadüf bu hikmetli cihazları ona takmıştır.

Her iki tarafa da karşılıklı fayda sağlayan bu ortaklığı nasıl tesis etmişlerdir. Büyük balığın temizlenmesi karşılığında küçük balıklara zarar verilmemesi konusunda nasıl anlaşmaya varmışlardır?

Güvence vermek, yardımlaşmak ve anlaşma sağlamak akıl ve zekâ sahibi insanlara mahsusken ki insanlar bile bunu akıllı olduğu halde başaramazken bu canlılar bu işi nasıl yapmışlardır.

Hatta karidesler bu iş için öyle programlanmıştır ki bir balık değil ağzını açan bir insan bile olsa aynı vazifeyi icra etmektedirler. Onların hayat programına bu duyguları hangi şuursuz, ilimsiz ve iradesiz sebep koymuştur? Kim onlara temizlik yapmayı öğretmiştir? Ve kimin emriyle çalışıyorlar?

Hatta bazı balıklar denizin altında batık bir gemide oluşacak oksitlenmelere bile fırsat vermeden o batığı temizlemektedirler. Bu balıklar o batıkta oluşacak kimyasalların zarar verdiğini nereden bilmektedirler? Denizlerin altını temiz tutma vazifesini onlara kim vermiştir?

Evet, bu sorulara verilebilecek tek cevap, bu canlılara yapmaları gereken işleri öğretip, uygun cihazlarla donatan, birbirlerinin yardımına koşturan sonsuz ilim, irade, kudret ve merhamet sahibi olan Allah’tır. Allah’tan başka kim, hangi sebep bu ilim, irade, kudret ve merhamet gerektiren fiillerin sahibi olabilir?

“Sizin yaratılışınızda ve türetip yaydığı bütün canlılarda da kesin bilgiyle inanan bir topluluk için ayetler vardır.” Casiye:4

(Visited 1703 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.