Kamuflaj Mucizesi

Doğa şartlarında kamufle olmak için, bulundukları zemine uygun kamuflaj giyen ve yüzlerini boyayan komandoları görmüşsünüzdür. Bu onların düşmanları tarafından gözükmeden hedeflerine ulaşmalarını sağlayan bir savunma taktiğidir.
İnsanlar bu taktiği doğadaki kamuflaj ustalarından öğrenmişlerdir. Bu kamuflaj ustaları aklı, ilmi ve kudreti olmayan hayvanlardan başkası değildir. Hayvanlar, yaratılıştan gelen bu özellikleri ile hem dış tehlikelerden kendilerini koruyabilmekte, hem de avlarına sinsice yaklaşarak rahatça avlanabilmektedirler.
İşte bu kamuflaj yapabilme yeteneği ile yaratılan hayvanlardan bazıları: Bulundukları zemine saniyeler içinde adapte olan bukelamunlar, bulundukları yaprak veya ağaç dalları üzerine adapte olan böcekler, denizlerin dibinde bulundukları zeminde neredeyse hiç farkedilemeyen türlü türlü balıklar ve deniz canlıları, ağaç gövdelerinde ustaca gizlenen baykuşlar ve örümcekler hepsi birer kamuflaj ustasıdır.
Canlılardaki bu kamuflaj yeteneği elbette kusursuz bir yaratılış mucizesidir ve akıl sahiplerine sonsuz bir ilim, irade, kudret ve merhamet sahibi olan Allah’ın varlığını güneş gibi göstermektedir.
Yaratılışı inkâr edip her şeyi sebeplere ve tesadüfe havale edenlere soruyoruz?
1. Kamuflaj, hem savunma hem de avlanma için hayati bir ihtiyaçtır. Peki, bu canlılar bulunduğu ihtiyacı hissedip sonra ortamın analizini yapıp, kendisinde ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğine nasıl karar vermişlerdir? Elbette ilk yaratıldığı anda bu özelliklere sahip olan bu canlıların yaratılmadan önce bu analizi yapmaları mümkün olmadığı gibi yaratıldıktan sonra yapmaları da mümkün değildir.
2. Bulunduğu ortama göre renk değiştiren bir bukalemunun kendi görünümünü değiştirecek bir sistem vücudunun içine nasıl yerleştirilmiştir? Vücudunda böyle bir değişim için gerekli olan kimyasal bir sistemin tesadüfen oluşması ya da böyle bir sistemi canlının kendisinin oluşturması mümkün müdür?
3. Bu canlılar çevrenin rengiyle tonları dahi fark edilmeyecek şekilde kusursuz bir benzerliğe nasıl sahip olmuşlardır? En usta ressamlar dahi bir rengin aynısını elde etmek için saatlerce uğraşırken bu hayvanların, yaşadıkları ortama ayırt edilemeyecek şekilde karışmaları nasıl gerçekleşmektedir? Renk değişimini gerçekleştirecekleri kimya laboratuvarlarını vücutlarına kim yerleştirmiştir? Böylesine uyumlu renkler nasıl ortaya çıkmıştır?
Evet, Allah’ın varlığı kabul edilmediğinde içinden çıkılamayan bu sorular çoğalacak ve verilen her cevap akıl dışı olacaktır. Kamuflaj bir yaratılış mucizesidir.
Kamuflaj yapan tüm canlılar, korunmak veya avlanmak amacıyla vücutlarını bir dala, bir yaprağa ya da bir çiçeğe kendi kendilerine benzetmiş değildirler. Hatta onlar bu sayede korunduklarının farkında bile değildirler. Onlar bu savunma taktiğine Allah’ın iradesi ile O’nun sonsuz ilim ve kudreti sayesinde yaratılarak sahip olmuşlardır.
“Allah her şeyin yaratıcısıdır ve O, her şeye vekildir.” (Zümer Suresi 62. Ayet)

(Visited 1775 times, 1 visits today)

İlgili Videolar

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.