Hava tahmini yapan bitki!

Bizler gökyüzüne bakıp hava tahmininde bulunabiliriz. Peki, bir tohumun toprağın altında hava tahmininde bulunması ve tahmininde hep isabet etmesi mümkün müdür?
Evet, şimdi sizlere bir bitkiden bahsedeceğiz. Arktik tundralarda yetişen Lupin bitkisi…
Bu bitkinin tohumları çimlenip büyümek için sıcak havaya ihtiyaç duyarlar. Toprağın altındaki bu tohumlar; büyümeleri için uygun şartlar oluşmadıysa çimlenmez ve uykuya geçip havaların düzelmelerini ve sıcaklığın artmasını beklerler. Ortamdaki diğer şartlar oluşsa bile sıcaklık uygun değilse tohumlar asla çatlamaz. Uygun şartlar tam olarak sağlandığında aradan ne kadar zaman geçerse geçsin Lupin tohumları kaldıkları yerden gelişmeye devam ederler. Hatta yapılan araştırmalarda yüzlerce yıl bozulmadan ve çimlenmeden kalan Lupin tohumları bulunmuştur. Bu tohumun toprağın altında dış ortamdan haberdarmış gibi hareket etmesi akılları hayrete düşüren büyük bir mucizedir. Yaratılış mucizelerini; sebeplere, tesadüfe ve evrime verip inkâr edenlere soruyoruz.
İlim, irade, kudret gibi sıfatlardan mahrum olan bu tohum, yetişmesi için gerekli olan şartları nereden bilmektedir?
Dış ortamdaki bilgiler, toprağın altındaki tohumlara nasıl ulaşmış ve aralarındaki haberleşme sistemi nasıl ortaya çıkmıştır?
Tohuma bu bilgiler ulaştığı anda tohumun gelişimini durdurması elbette ancak bir irade ve tercihin göstergesidir. Yoksa bu küçük tohumlar irade sahibi midir?
Toprağın altında gerekirse yıllarca bekleyen bu tohum her vakit dış ortamı nasıl kontrol etmektedir?
Bu sistemi ve bilgileri tohumun kendisi mi bulmuştur? Yani tohum daha var olmadan yaşayacağı ortam hakkında bilgi sahibi olmuş ve kendi kendini bu şekilde mi icat etmiştir?
Yoksa tohumu; hayatsız, ilimsiz, iradesiz ve kudretsiz sebepler mi bu şekilde icat etmiştir?
İlk yaratıldığı andan beri bitkinin genetik kodlarında yazılı olan bu sistemi bitkinin vücuduna hangi sebep ve tesadüf yazmıştır?
Sorular çoğaltılabilir. Görüldüğü gibi Allah’ı kabul etmemek içinden çıkılamayan birçok soruları da beraberinde getirmektedir. Bir olan Allah’ı kabul etmeyen kimse Allah’ın sıfatlarını akılsız, hayatı olmayan sebeplere vermek zorunda kalmakta ve akıl sahipleri nazarında kendisini gülünç duruma düşürmektedir?

(Visited 1931 times, 4 visits today)

İlgili Videolar

Bu video için yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.